اخیر کشف شده که هسته سیاره ما در سمت صفحه اندونزی نسبت به برزیل، سریع تر انرژی خود را از دست میدهد.

هسته زمین همچنان برای دانشمندان راز آلود و ناشناخته است. تنها ابزار دانشمندان، امواج لرزه ای است که با عبور از پوسته و گوشته، به هسته میرسند.

به دلایلی، این امواج هنگام حرکت بین قطب های شمال و جنوب به مراتب سریع‌تر به سمت هسته حرکت می کنند تا زمانی که از طریق خط استوا عبور می کنند. محققان با استفاده از همین موضوع و ابزار موجود، داده ها را به کامیوترهای شبیه ساز دادند و پس محاسبات، به چنین نتیجه ای رسیدند: هر ساله ، کم کم هسته داخلی زمین در یک الگوی "نامتوازن(یکطرفه)" رشد می کند ، بلورهای جدید آهن در سمت شرقی هسته نسبت به ضلع غربی سریعتر تشکیل می شوند. این مقاله در ژورنال معتبر Nature Geoscience  به چاپ رسیده است.

به گفته سر پرست این تیم تحقیقاتی، حرکت آهن مایع در هسته خارجی گرما را از هسته داخلی دور کرده و باعث کاهش دمای  آن می شود. بدین ترتیب، هسته خارجی در سمت صفحه اندونزی، بیش از برزیل این عمل را انجام میدهد.

البته محققان اعلام کردند این رشد نامتقارن به این معنی نیست که هسته داخلی ذرحال از بین رفتن یا در خطر عدم تعادل است.

هسته زمین هرساله یک میلیمتر رشد میکند و همجنین گرانش با فشار دادن بلورهای جدید به سمت غرب، رشد یک طرفه در شرق را اصلاح می کند.

این تصویر، نمایی از نحوه حرکت و رشد هسته را که توسط این تیم تحقیقاتی منتشر شده، نشان می‌دهد.

هنوز نمیتوان با قاطعیت علت این رشد نامتقارن را توضیح داد؛ باید ورقه های دیگر نیز بررسی شوند و تحقیقات گسترده تری انجام شود؛ اما پژوهشگران این مقاله به رفتار صفحات تکتونیکی مشکوک هستند که ممکن است مسبب این پدیده باشد و آنها در تلاش اند تا علت این پدیده و اثرات بیشتر آن بر سطح را بررسی کنند.

منبع: space.com

مترجم: سعید بیات