حادثه سایوز:روز ۱۱اکتبر الکسی اووچینین (Alexei Ovchinin) کیهان‌نورد روسکاسموس (Roscosmos) و فضانورد ناسا، نیکلاس هیگ (Nicklaus Hague) که با ناو کیهانی سایوز ام. اس-۱۰ (Soyuz MS-10) عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی بودند دقایقی بعد از پرتاب به دلیل عدم کارایی موشک بالابرنده سفینه مجبور به فرود اضطراری شدند. آنچه می‌خوانید گزارش لحظه‌به‌لحظه‌این حادثه است. کلیه زمان‌ها در این گزارش به‌وقت بین‌المللی گرینویچ خواهد بود.

گزارش لحظه‌به‌لحظه 
ساعت۷:۰۰: خدمه وارد ناو شدند و بعد از قرار گرفتن در جای خود با تسمه‌های ویژه، خود را به صندلی ناو بستند تا چه در زمان پرتاب و چه قرار گرفتن در مدار و وضعیت بی‌وزنی دچار مشکل نشوند. آزمايش سامانه‌های بخش فرودي و اتصال سامانه حياتي لباس به ناو را آغاز کردند.
ساعت ۷:۱۰: در ناو بسته‌شده و مورد آزمایش قرار گرفت تا از بسته‌بودن آن اطمینان حاصل شود.
ساعت ۷:۳۰: سامانه کنترل موشک و سیستم ژيروسكوپ راه‌اندازی شد.
۸:۰۰: بررسي نشتي در لباس آغاز و آزمايش بخش فرودي به پايان رسید.

۸:۱۰: موشک نجات اضطراري آماده كار شد.
۸:۱۵: خدمات مرتبط با سكوي پرتاب ،کابل‌های ارتباطي و غيره، به‌کلی قطع شد.
۸:۲۵: بررسي نشتي لباس فضايي تمام شد و سامانه نجات اضطراري در حالت خودكار قرار گرفت.
۸:۳۳: پايان عملیات قبل از پرتاب
۸:۳۴: آمادگي سكوي پرتاب و موشک
۸:۳۵: سامانه‌های بخش هدايت ناو کاملاً فعال شد و فضانوردان بايد با بستن کلاه‌خود لباس فضايي، استفاده از سامانه‌های لباس براي تنفس را آغاز کردند.
۸:۳۷: تزريق نیتروژن به محفظه احتراق
۸:۳۸: سوخت مخزن تحت‌فشار قرار گرفت.
۸:۴۰: موشک سايوز، سكوي پرتاب را به مقصد مدار تعیین‌شده در اطراف زمين ترك كرد.

۱دقيقه و ۵۸ثانيه بعد از پرتاب: ۴موشک تقويتي از بدنه اصلي جدا شدند. پس‌ازآن نوبت جدا شدن موشک نجات اضطراري بود كه در بالاي سفينه نصب می‌باشد. اين موشک وظيفه دارد چنانچه تا اين مرحله مشكلي براي موشک بالابرنده پيش آمد، بخش سرنشین دار را از آن جدا كرده و در نقطه مطمئني فرود آورد.
۲دقیقه و ۴۵ثانیه بعد از پرتاب: درحالی‌که سفینه و موشک بالابرنده در ارتفاع حدود ۴۵کیلومتر قرار داشت اووچینین از طریق رادیو وضعیت اضطراری را اعلام کرد. اووچینین گزارش داد غلاف پوشش سایوز جداشده و حال خدمه خوب است. توصیه‌های زمین چیست؟
کارشناسان مرکز هدایت پرواز در روسیه به اووچینین توصیه کردند سرنشینان خود را برای ورود بالستیک آماده کنند و سایوز را در مسیر بازگشت قرار دهند.
اووچینین گزارش داد: «ما برای تحمل فشار بارهای اضافی بازگشت بالستیک، آماده هستیم.»

اعلام شد که برای موشک سایوز، مشکلی پیش‌آمده است. در ویدئویی که از درون سفینه موشک فضانوردان منتشرشده، برای لحظه‌ای هر دو نفر به‌سختی تکان می‌خورند و تنها چند ثانیه بعد، ناسا اعلام کرد که عملیات شکست‌خورده است.
ناو سایوز بعد از جدا شدن از موشک بالابرنده در ۳۳۹ثانیه بعد از پرتاب، در وضعیت اضطراری راه فرود را در پیش گرفت. گزارش‌های لحظه‌های بعد نشان می‌دادند که اووچینین و هیگ تحت‌فشار ۶.۷برابر نیروی جاذبه قرارگرفته‌اند. در ساعت۸:۵۱ سفینه فضایی سایوز، حدود ۲۰کیلومتری شرق شهر قزکازقان (Jezkazgan) در فاصله تقریبی ۵۰۰کیلومتر از محل پرتاب موشک در پایگاه فضایی بایکونور به زمین نشست. اووچینین و هیگ پس از فرود با گروه‌های بازیابی در تماس بودند و گزارش دادند که در شرایط خوبی قرار دارند؛ و گروه نجات با بالگرد راهی محل فرود شدند.
دو فضانورد در محل مورد معاینه اولیه پزشکی قرار گرفتند و مشخص شد به هیچ‌کدام صدمه‌ای نرسیده است. در مرحله بعد آن‌ها به محل استقرار موقت در قزکازقان منتقل شدند. دیمتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس بعد از وقوع قضیه خود را به قزکازقان رساند وی در آنجا ضمن ملاقات با فضانوردان دستور داد خیلی زود گروه دولتی برای بررسی شکست تشکیل شود. پس از معاینه کامل فضانوردان و اطمینان از وضعیت سلامتی آنان، کلیه افراد به بایکونور منتقل شدند و به‌عنوان بخشی از تحقیقات پیرامون این حادثه، کارشناسان حدود یک ساعت با فضانوردان صحبت کردند. سپس به دستور راگوزین آن‌ها با هواپیمای اختصاصی به مسکو برگردانده شدند تا ضمن طی کردن مراحل بازیابی وضعیت عادی، با خانواده‌هایشان ملاقات کنند.

منبع:http://espash.ir