در طول این سال‌ها که با آسمان نماهای مختلفی همکاری کرده‌ام، به این نتیجه رسیده¬ام که بیشتر افراد دانش کافی در مورد آنچه در یک افلاک نما می¬گذرد (یا به برگردان فارسی، در یک "آسمان‌نما") ندارند. به عنوان مثال بارها پیش آمده وقتی در حال پیاده شدن از تاکسی در مقابل درب یک ساختمان گنبدی شکل با یک ستون غول پیکر هستم، راننده در خصوص آنچه در این ساختمان رخ می‌دهد از من نپرسد. یا همکارانم به این موضوع عادت کرده‌اند که وقتی پست یا پیک بسته‌ای را برایمان می‌آورد چند دقیقه¬‌ای را برای توضیح اینکه این ساختمان چیست و ما در آن چه می¬کنیم وقت صرف کنند. موضوع وقتی حادتر می‌شود که در جواب سؤالی که "اینجا کجاست؟"می‌گوییم: "اینجا آسمان‌نماست!". چشم‌های گرد شده‌ی آن¬ها از تعجب و سعی در تکرار کلمه‌ی آسمان‌نما، به ما می‌فهماندکه باید توضیحات بیشتری را در این خصوص بدهیم!

لذا بر آن شدیم تا در چند بند جزئیاتی در مورد آسمان‌نما برایتان تدارک ببینیم:
افلاک‌نما یا آسمان‌نماها، همان گونه که از اسمشان پیداست کاربردی برای "نمایش" دارند. عموم مردم آسمان‌نماها را با "رصدخانه" اشتباه می‌گیرند. رصدخانه محلی برای تحقیق و پژوهش در آسمان است. در رصدخانه با تجهیزات مختلف (اغلب تلسکوپ‌ها) وجوه و اجزای مختلف آسمان کنکاش شده و رصدگران وقایع مختلف طبیعی را مشاهده و تحقیق می‌کنند.

اما در آسمان‌نما این‌گونه نیست! ما در آسمان نما هیچ تلسکوپی نداریم! هیچ تحقیق و پژوهشی در خصوص آسمان انجام نمی‌دهیم! هیچ ارتباطی بین ما و ناسا وجود ندارد! ما هیچ اطلاعاتی از ایستگاه فضایی بین‌المللی دریافت نمی‌کنیم! و ...اما شما در آسمان نما می‌توانید آخرین دستاوردهای این صنعت، آخرین اخبار علمی در خصوص پژوهش‌های فضایی و آخرین مرزهای علم در این زمینه را یاد بگیرید!
ما می‌توانیم شما را طی یک سفر مجازی ، به دل آسمان، به اعماق زمین، به درون اقیانوس‌ها و ... ببریم. آسمان نما یک ابزار "نمایشی" خاص است که قدرتی فراتر از هر رسانه‌ای که تا حال تجربه کرده¬اید دارد.
با افزایش شهر نشینی، انسان¬ها از نیمی از زیبایی¬های طبیعت محروم گردیده¬اند: نور پردازی¬های غیر اصولی، لامپ¬های اضافی و افزایش ساعت کاری انسان¬ها، همگی باعث شده¬اند برای جبران این کمبود، فناوری¬ای با نام آسمان نما ساخته شود.
آسمان نماها دارای یک سالن کروی شکل هستند، دلیل این کروی بودن پرده‌ی نمایش خاصی است که در این مجموعه¬ها وجود دارد. در آسمان نما شما قرار نیست برای دیدن نمایش فقط به رو به روی خود نگاه کنید، بلکه شما در قلب رویدادها خواهید بود. جالب است بدانید در گذشته از آسمان نماهای آنالوگ تنها برای تصویر پردازی آسمان شب استفاده می¬کردند اما با پیشرفت فناوری و ساخت آسمان نما‌های دیجیتال، مخاطبین با حضور در سالن‌های افلاک نما کاملاً در جهانی دیگر قرار می¬گیرند. این جهان خواه سفری در اعماق فضا باشد یا حضور در سلول‌های بدن انسان و یا حتی تورهای مجازی مکان‌های مهم تجاری یا گردشگری مختلف باشد می¬تواند شما را کاملا با خود همگام کند.
در انگاریوم همه چیز، صدا، تصویر، صندلی¬ها و...به گونه ای طراحی شده¬اند که شما را احاطه می‌کند!
برخلاف سینماهای عادی قالب تصویر برای شما دیگر تنها یک مستطیل نیست، بلکه در تمامی جهت‌¬ها شما را همراهی می¬کند. در افلاک نماها شما می¬توانید با خیال راحت سر به هوا باشید و از زیبایی¬های آن لذت ببرید.


رسالت آسمان نماها ترویج علم است. اکران‌های یک آسمان نما از سناریوهای مختلفی تشکیل می‌شود که عموم این سناریوها از یک نمایش ۳۶۰ درجه آغاز شده و در ادامه یک کارشناس متخصص در آن حوزه، بحثی را با مشارکت شرکت کنندگان در خصوص ابعاد مختلف آن نمایش انجام می¬دهد. در پایان نیز حضار می‌توانند با پرسش و پاسخ سؤالات خود را از کارشناس بپرسند.