زمستان گذشته شرکت Xprize در پستی از وبلاگ خود اعلام کرد که به دلیل نزدیکی اتمام مهلت تعیین شده برای مسابقه ی "بازگشت به ماه"، این شرکت قصد دارد تا پس از بررسی ماموریت های در حال اجرا به این مسابقه پایان دهد.
به گفته ی این شرکت یکی از کاندیداهای اصلی پیروزی در این رقابت بزرگ، ماه نوردی به نام SpaceIL است.
ماه نورد SpaceIL در سال 2011 فعالیت ساخت خود را توسط یک تیم کاملا خصوصی آغاز و پس از پشت سر گذاری آزمون های اولیه در 2 اسفند 1397 (21 فوریه 2019) توسط یک موشک Falcon9 که یکی از محصولات پر سر و صدای شرکت SpaceX بود به فضا پرتاب شد. بر اساس تست های انجام شده احتمال دستیابی به جایزه ی بزرگ Xprize توسط این ماه نورد حتمی به نظر می رسید. این ماه نورد پس از طی سفر حدودا 2ماهه ی خود در 20 فروردین 1398 (9 آپریل 2019) به مقصد خود یعنی ماه رسید. به نظر می رسید که تا آخرین لحظات همه ی چیز طبق برنامه پیش رفته است اما ناگهان در واپسین لحظات ماموریت اتفاقات عجیبی رخ داد!
در واپسین لحظات این سفر، هنگامی که SpaceIL حرکت مداری خود را کامل کرده و قصد روشن کردن موتور ها برای فرود آرام و عمودی بر سطح ماه را داشت، موتور اصلی دچار مشکل شده و همزمان ارتباط این ماه نورد با مرکز کنترلی در زمین قطع می شود. پس از اتصال مجدد ارتباط واحد کنترل متوجه می شود که SpaceIL یک سقوط آزاد بر روی ماه را تجربه کرده و پس از برخورد با ماه واژگون شده است. گرچه این واژگونی سبب شد تا این ماه نورد نتواند بخش اصلی ماه پیمای خود را رها کرده و مراحل بعدی عملیات را انجام دهد، اما به دلیل سلامت دستگاه های تصویر برداری موفق شد تا تصاویری از سطح ماه برای زمین ارسال کند.

به سبب ارسال همین تصاویر SpaceIL برنده جایزه "MoonShot" به مبلغ 1 میلیون دلار گردید.
گرچه عملیات SpaceIL با شکست مواجه شد اما رکورد بزرگی از خود به جای گذاشت. این ماه نورد اولین ماه پیماه کاملا خصوصی و بدون سرمایه دولتی بود که توانست حرکت مداری خود به دور ماه را کامل کرده و خود را به سلامت به سطح ماه برساند.
انوشه انصاری، یکی از بنیان گذاران جایزه ی Xprize در پیامی به تولید کنندگان این ماه نورد گفت: "ما با افتخار جایزه 1 میلیون دلاری «تصویری از ماه» را به این تیم تقدیم می کنیم با این امید که آنها این جایزه را در راه ارتقای دانش خود برای ساخت نسخه ی دوم SpaceIL به کار ببندند تا در تلاشی دیگر بتوانند جایزه ی عملیات کامل بر ماه را به دست آورند."
مسابقه ی Xprize از سه بخش فرود موفق، طی مسافت 500 متر بر سطح ماه و برقراری 2 ارتباط موفق برای تبادل اطلاعات تشکیل که البته تا کنون تیمی موفق به اجرای کامل این سه مرحله و دستیابی به جایزه ی نهایی نگردیده است.

دانلود