سیر تکاملی موشک‌های فضایی اسپیس ایکس، قسمت اول

سیر تکاملی موشک‌های فضایی اسپیس ایکس، قسمت اول

در سال 2002، استارتاپ اسپیس ایکس توسط میلیاردی معروف به نام ایلان ماسک با هدف بلند پروازانه خود که رسیدن انسان ها به سطح مریخ بود، تاسیس شد. امروزه اما این شرکت، بسیار فراتر از یک استارتاپ شده و به جایی رسیده که نه تنها ماموریت‌های باری را انجام می‌دهد، بلکه فضانوردان ناسا را نیز به ایستگاه فضایی بین المللی می‌برد! اسپیس ایکس همچنین موشک قوی خود به نام"فالکون هوی"  را نیز آزمایش کرده و با معرفی استارشیپ، رویای رفتن به ماه، مریخ و فراتر از آنرا در ذهن می‌پروراند!

در ادامه، پیشرفت‌های این شرکت را خواهید خواند.

هلی‌کوپتر نبوغ ناسا سطح مریخ را بالاخره لمس کرد!

هلی‌کوپتر نبوغ ناسا سطح مریخ را بالاخره لمس کرد!

هلی‌کوپتر نبوغ ناسا سطح مریخ را بالاخره لمس کرد

پس از آزادسازی اینجیونیتی از محفظه مادر خود(مریخ نورد استقامت) امروز این بالگرد بالاخره سطح سیاره سرخ را لمس کرد. قرار است طی هفته جاری پرواز آن انجام شود. نبوغ 1.8 کیلوگرم وزن دارد و از باطری های خورشیدی انرژی خود را تامین میکند. تا به امروز اینجیونیتی از انرژی هسته ای پرزویرنس(استقامت) استفاده میکرد تا سیستم های داخلی خود را روشن و گرم نگه دارد. مقامات ناسا گفته اند که نبوغ اولین پرواز خود را در 11 آپریل انجام می دهد ، داده های این آزمایش در تاریخ 12 آپریل به زمین می رسد. این پهباد 85 میلیون دلاری اولین بالگردی است که تاکنون به سیاره دیگری ارسال شده و برای آزمایش فناوری های وسایل نقلیه پرنده آینده در سایر سیارات طراحی شده است. نبوغ دو دوربین را برای ثبت پروازهای خود حمل می کند تا تصاویر هوایی از مریخ بگیرد.

آیا منظومه شمسی، سیاره نهم بزرگی بعد از نپتون دارد؟

آیا منظومه شمسی، سیاره نهم بزرگی بعد از نپتون دارد؟


آیا منظومه شمسی، سیاره نهم بزرگی بعد از نپتون دارد؟
___
از سال ۲۰۱۶ بسیاری از منجمان گفتند که شواهدی از وجود یک جاذبه بزرگ در عمق منظومه شمسی را پیدا کردند. اما مقاله جدیدی منتشر شده که که میگوید این جاذبه بزرگ، جز یک سراب آماری بیشتر نیست! اولین شاهد نظریه ۹ سیاره ای، این بود که تعداد زیادی سنگ فضایی به طور غیر معمولی به یکدیگر نزدیک می‌شدند. این سنگ ها که هنوز وجودشان ابهام دارد و فاصله زیادی از ما دارند، به عنوان "اشیا دوگانه نپتون" (TNO) شناخته می‌شوند. علت اینکه ما نمی‌توانیم از زمین به درستی آنها را بشناسیم ولی میتوانیم سیارات را در دیگر منظومه ها و یا کهکشان ها بشناسیم، این است که فاصله این سنگ ها آنقدر از خورشید دور است که نور بسیار کمی را بازتاب می‌دهند.


یک دروغ بزرگ؟ چرا بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سفر به ماه هیچگاه انجام نشده است؟

یک دروغ بزرگ؟ چرا بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سفر به ماه هیچگاه انجام نشده است؟

همه چیز با ادعای "کلاهبرداری بزرگ 30 میلیارد دلاری آمریکا" توسط شخصی به نام بیل کایزینگ شروع شد! حدود 400 هزار نفر از کارکنان و پیمانکاران ناسا تلاش کردند تا نیل آرمسترانگ و باز آلدرین را به ماه بفرستند؛ اما تنها یک نفر ادعای جعلی بودن آن را مطرح کرد!

منجمان  برای محافظت از تهدید روشن شدن آسمان دست به دامن سازمان ملل شدند.

منجمان برای محافظت از تهدید روشن شدن آسمان دست به دامن سازمان ملل شدند.

آسمان تاریک همواره نعمتی برای منجمانی بوده که با ابزارهای زمینی کار می‌کنند. همچنین برای مردم عادی، آسمان شب بدون آلودگی نوری شهری همواره جذاب بوده است. اما اخیرا موضوع ارسال ماهواره‌های فضایی به خصوص پروژه استارلینک اسپیس ایکس بسیار مورد انتقاد دانشمندان حوزه نجوم قرار گرفته است.

چهارشنبه ها با ناسا

چهارشنبه ها با ناسا

چهارشنبه ها با ناسا- آیا برای 2020 آماده هستید؟
سری مستندهای «چهارشنبه ها با ناسا» شما را با آخرین و جذاب ترین ماموریت های ناسا آشنا میکند. این ویدئوها که به صورت کامل توسط تیم انگاریوم دوبله یا زیرنویس شده اند برای مخاطبین علاقه مند به علم و نجوم دریچه ای جدید به روی فناوری های فضایی می گشاید.